Dance Calendar

This calendar provides an overview of professional dance performances throughout Switzerland. The entry of the dates is done by us. The earlier we receive your dates, the more people the entry will reach. Therefore, we ask you to send information to info@dansesuisse.ch as early as possible.

Set filters for calendar

Start date
End date
April 2024
MoTuWeThFrSaSu
May 2024
MoTuWeThFrSaSu
16.04.24
Genève 18:00
TikTok-Ready Choreographies |

Anna-Marija Adomaityte

Pavillon ADC, Genève
Interlaken 17:30
Lausanne 17:00
Le cerveau mou de l’existence |

Collectif Foulles

La Grange UNIL | Université de Lausanne, Lausanne
Lausanne 18:00
FESTIVAL Théâtre Vidy : Veni, Vidy, Vici |

DAVIDE-CHRISTELLE SANVEE

Théâtre Vidy, Lausanne festival
Lugano 18:30
Go Figure |

Sharon Fridman

LAC Lugano Arte e Cultura, Lugano
St. Gallen 17:30
Fordlandia |

Frank Fannar Pedersen

Theater St. Gallen, St. Gallen
Zürich 17:30
SIX – THE MUSICAL DIVORCED, BEHEADED, LIVE! |

Theater 11, Zürich Musical
17.04.24
Genève 18:00
TikTok-Ready Choreographies |

Anna-Marija Adomaityte

Pavillon ADC, Genève
Lausanne 18:00
FESTIVAL Théâtre Vidy : Veni, Vidy, Vici |

DAVIDE-CHRISTELLE SANVEE

Théâtre Vidy, Lausanne festival
Lausanne 18:00
Le cerveau mou de l’existence |

Collectif Foulles

La Grange UNIL | Université de Lausanne, Lausanne
Zürich 17:30
SIX – THE MUSICAL DIVORCED, BEHEADED, LIVE! |

Theater 11, Zürich Musical
Zürich 18:00
Calling |

Ofelia Jarl Ortega, The Field

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich
18.04.24
Genève 17:00
Cie C2C |

Caroline de Cornière

Projet H107, Genève showing / sharing
Genève 18:00
TikTok-Ready Choreographies |

Anna-Marija Adomaityte

Pavillon ADC, Genève
Lausanne 08:15
Les Porte-Voix Junior |

YASMINE HUGONNET

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 12:15
Les Porte-Voix Junior |

YASMINE HUGONNET

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 17:00
Le cerveau mou de l’existence |

Collectif Foulles

La Grange UNIL | Université de Lausanne, Lausanne
Zürich 17:30
SIX – THE MUSICAL DIVORCED, BEHEADED, LIVE! |

Theater 11, Zürich Musical
Zürich 18:00
Calling |

Ofelia Jarl Ortega, The Field

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich
19.04.24
Genève 18:00
TikTok-Ready Choreographies |

Anna-Marija Adomaityte

Pavillon ADC, Genève
Lausanne 08:15
Les Porte-Voix Junior |

YASMINE HUGONNET

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 12:15
Les Porte-Voix Junior |

YASMINE HUGONNET

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 18:00
Le cerveau mou de l’existence |

Collectif Foulles

La Grange UNIL | Université de Lausanne, Lausanne
Pully 18:30
ALL I NEED |

CIE EDOUARD HUE

L'Octogone Théâtre de Pully, Pully
Zürich 17:00
MURGANG |

Nelly Bütikofer

Kulturmarkt, Zürich
Zürich 17:30
SIX – THE MUSICAL DIVORCED, BEHEADED, LIVE! |

Theater 11, Zürich Musical
Zürich 18:00
Master Dance Graduation Projects |

Final Works ZHdK

Theater der Künste, Zürich premier
Zürich 18:00
Calling |

Ofelia Jarl Ortega, The Field

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich
20.04.24
Aarau 18:00
THE SPOTLIGHT |

Astronata

Bühne Aarau, Aarau premier
Basel 17:30
CULTURESTAGE BASEL INAUGURATION THE AWAKENING |

Basel Dance Company jr.

culturestage basel, Basel School presentation
Bern 15:00
TANZ UND KLANG IM BAUOBJEKT |

Karin Minger

Sanierung Schulpavillon Elfenau, Bern
Genève 17:00
TikTok-Ready Choreographies |

Anna-Marija Adomaityte

Pavillon ADC, Genève
Lausanne 09:00
Les Porte-Voix Junior |

YASMINE HUGONNET

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 13:00
Les Porte-Voix Junior |

YASMINE HUGONNET

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 16:00
Le cerveau mou de l’existence |

Collectif Foulles

La Grange UNIL | Université de Lausanne, Lausanne
Le Lignon 18:00
La Consagración De La Primavera |

Israel Galván

Salle du Lignon, Le Lignon
Luzern 17:30
Goldberg-Variationen |

Alba Castillo

Luzerner Theater, Luzern
Zürich 13:30
SIX – THE MUSICAL DIVORCED, BEHEADED, LIVE! |

Theater 11, Zürich Musical
Zürich 17:30
SIX – THE MUSICAL DIVORCED, BEHEADED, LIVE! |

Theater 11, Zürich Musical
Zürich 18:00
Master Dance Graduation Projects |

Final Works ZHdK

Theater der Künste, Zürich School presentation
Zürich 18:00
Calling |

Ofelia Jarl Ortega, The Field

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich
21.04.24
Aarau 18:00
THE SPOTLIGHT |

Astronata

Bühne Aarau, Aarau premier
Bern 12:00
TANZ UND KLANG IM BAUOBJEKT |

Karin Minger

Sanierung Schulpavillon Elfenau, Bern
Lausanne 09:00
Les Porte-Voix Junior |

YASMINE HUGONNET

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 13:00
Les Porte-Voix Junior |

YASMINE HUGONNET

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 15:00
Le cerveau mou de l’existence |

Collectif Foulles

La Grange UNIL | Université de Lausanne, Lausanne
Zürich 09:15
Einführungsmatinée Atonement |

Cathy Marston

Bernhard Theater, Zürich
Zürich 12:30
SIX – THE MUSICAL DIVORCED, BEHEADED, LIVE! |

Theater 11, Zürich Musical
Zürich 16:00
Calling |

Ofelia Jarl Ortega, The Field

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich
Zürich 16:30
SIX – THE MUSICAL DIVORCED, BEHEADED, LIVE! |

Theater 11, Zürich Musical
23.04.24
Aarau 18:00
THE SPOTLIGHT |

Astronata

Bühne Aarau, Aarau premier
24.04.24
Baden 17:30
STEPS: STORY, STORY DIE. |

WINTER GUESTS / ALAN LUCIEN ØYEN

Kurtheater, Baden festival
Basel 17:30
Stoffwechsel |

La Ribot und Fabrice Mazliah/Work of Act

Theater Basel, Basel premier
Luzern 18:15
Schwanensee |

The Royal Ballet

Verkehrshaus der Schweiz, Luzern
St. Gallen 18:00
Artist in Residence : The Artist's Way |

Robert Robinson

SQUARE HSG Universität St.Gallen, St. Gallen festival
25.04.24
Genève 18:00
Steps : Kantik |

Perrine Valli - Compagnie Sam-Hester (CH)

La Comédie de Genève, Genève festival
Liebefeld 16:00
Öffentliche Probe |

Tanzstück von Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

Vidmarhallen, Liebefeld
Neuchâtel 18:00
Motion (passage) |

Brahim Bouchelaghem

Théâtre du Passage, Neuchâtel
Petit-Lancy 17:30
Ballet Junior – Danse contemporaine |

Institut Florimont, Petit-Lancy School presentation
St. Gallen 11:00
Artist in Residence : The Artist's Way |

Robert Robinson

SQUARE HSG Universität St.Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 18:00
Artist in Residence : The Artist's Way |

Robert Robinson

SQUARE HSG Universität St.Gallen, St. Gallen festival
26.04.24
Basel 17:30
Verwandlung |

Saburo Teshigawara

Theater Basel, Basel
Genève 18:00
Diverti Menti |

Maud Blandel & Maya Masse

Pavillon ADC, Genève
Genève 18:30
Steps : Kantik |

Perrine Valli - Compagnie Sam-Hester (CH)

La Comédie de Genève, Genève festival
St. Gallen 18:00
Artist in Residence : The Artist's Way |

Robert Robinson

SQUARE HSG Universität St.Gallen, St. Gallen festival
Zürich 18:00
Project One: RAW |

Zürcher Hochschule der Künste

Theater der Künste, Zürich School presentation
Zürich 18:00
Steps : The Dancing Public |

Mette Ingvartsen

Gessnerallee, Zürich festival
27.04.24
Brig 07:00
Schnupperkurse |

Das Tanzfest Brig, Brig festival
Genève 17:00
Diverti Menti |

Maud Blandel & Maya Masse

Pavillon ADC, Genève
Genève 17:30
Steps : Kantik |

Perrine Valli - Compagnie Sam-Hester (CH)

La Comédie de Genève, Genève festival
St. Gallen 18:00
Artist in Residence : The Artist's Way |

Robert Robinson

SQUARE HSG Universität St.Gallen, St. Gallen festival
Zürich 18:00
Project One: RAW |

Zürcher Hochschule der Künste

Theater der Künste, Zürich School presentation
Zürich 18:00
Steps : The Dancing Public |

Mette Ingvartsen

Gessnerallee, Zürich festival
28.04.24
Genève 13:30
Steps : Kantik |

Perrine Valli - Compagnie Sam-Hester (CH)

La Comédie de Genève, Genève festival
Genève 16:00
Diverti Menti |

Maud Blandel & Maya Masse

Pavillon ADC, Genève
Jura 15:00
STEPS : LES AUTRES |

Anton Lachky Company

ÉVIDANSE, Jura festival
Lugano 16:00
steps : Assembly Hall |

Kidd Pivot / Crystal Pite

LAC Lugano Arte e Cultura, Lugano festival
Luzern 17:00
Goldberg-Variationen |

Alba Castillo

Luzerner Theater, Luzern
St. Gallen 12:00
Fordlandia |

Frank Fannar Pedersen

Theater St. Gallen, St. Gallen
St. Gallen 12:00
Cie. Arts Mouvementés : Tanzfestival Steps |

Yasmine Hugonnet

Theater St. Gallen, St. Gallen dance for young audience
St. Gallen 12:30
Steps : Die Flüstertüten - Cabaret des Bauchredens |

Yasmine Hugonnet

Theater St. Gallen, St. Gallen festival
Zürich 17:00
Atonement |

Cathy Marston

Opernhaus Zürich, Zürich Premiere
29.04.24
Chur 17:30
Steps : Story, story, die. |

Tanzfestival Steps: winter guests / Alan Lucien Øyen

Theater Chur, Chur festival
Lausanne 17:45
FESTIVAL Théâtre Vidy : Veni, Vidy, Vici |

DAVIDE-CHRISTELLE SANVEE

Théâtre Vidy, Lausanne festival
St. Gallen 08:00
Steps : Die Flüstertüten - Cabaret des Bauchredens |

Yasmine Hugonnet

Theater St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 08:00
Cie. Arts Mouvementés : Tanzfestival Steps |

Yasmine Hugonnet

Theater St. Gallen, St. Gallen dance for young audience
30.04.24
Fête de la Danse Genève 18:00
Steps : The Dancing Public |

Mette Ingvartsen

Fête de la Danse Genève, Fête de la Danse Genève festival
Lausanne 17:45
FESTIVAL Théâtre Vidy : Veni, Vidy, Vici |

DAVIDE-CHRISTELLE SANVEE

Théâtre Vidy, Lausanne festival
Lausanne 18:00
Guintche (Live version) |

MARLENE MONTEIRO FREITAS

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 17:00
Drag Queen Star ! PALOMA |

Paloma au pluriElles

Théâtre Boulimie, Lausanne
01.05.24
Bern 16:30
Katzensprung |

Tanz & Parkour Kollektiv InQdrt

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 17:30
4x Rousseau |

Cie. La Ronde

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 19:00
Fiesta Flamenca |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Brig 14:30
Programm Mittwoch |

Open Space

Das Tanzfest Brig, Brig festival
Brig 15:30
PINK CARPET |

Nunzio Impellizzeri

Das Tanzfest Brig, Brig festival
Hauterive - Neuchâtel 09:00
Steps : Die Flüstertüten - Cabaret des Bauchredens |

Yasmine Hugonnet

Laténium, parc et musée d’archéologie, Hauterive - Neuchâtel festival
Hauterive - Neuchâtel 13:00
Steps : Die Flüstertüten - Cabaret des Bauchredens |

Yasmine Hugonnet

Laténium, parc et musée d’archéologie, Hauterive - Neuchâtel festival
Lausanne 17:00
Drag Queen Star ! PALOMA |

Paloma au pluriElles

Théâtre Boulimie, Lausanne
St. Gallen 17:30
Fordlandia |

Frank Fannar Pedersen

Theater St. Gallen, St. Gallen
Vevey 06:00
À LA FOLIE |

Anaïs Glérant et Renaud Wiser, Compagnie Sada

Théâtre de l'Oriental, Vevey dance for young audience
Zürich 17:00
Atonement |

Cathy Marston

Opernhaus Zürich, Zürich
02.05.24
Bern 18:00
Steps : The Dancing Public |

Mette Ingvartsen

Dampfzentrale, Bern festival
Biel/Bienne 17:30
STEPS : BLKDOG |

Botis Seva / Cie Far From The Norm

Nebia, Biel/Bienne festival
Brig 18:00
Schnupperkurse |

Das Tanzfest Brig, Brig festival
Jura 10:00
FÊTE DE LA DANSE 2024 Bienne et Belfort |

Bienne/Nebia

ÉVIDANSE, Jura festival
Lausanne 18:00
Guintche (Live version) |

MARLENE MONTEIRO FREITAS

Théâtre Vidy, Lausanne
Schaffhausen 17:30
Steps: Anton Lachky Company «Die Anderen» |

Anton Lachky

Stadttheater Schaffhausen, Schaffhausen
Vevey 18:00
À LA FOLIE |

Anaïs Glérant et Renaud Wiser, Compagnie Sada

Théâtre de l'Oriental, Vevey dance for young audience
Yverdon-les-Bains 18:00
CURRENT CURRENTS |

Claire Dessimoz

Théâtre Benno Besson, Yverdon-les-Bains
Zug 18:00
Steps: Story, story, die. |

winter guests | Alan Lucien Øyen (NOR)

Theater Casino Zug, Zug festival
03.05.24
Basel 17:30
Stoffwechsel |

La Ribot und Fabrice Mazliah/Work of Act

Theater Basel, Basel
Bern 08:00
Choreo zum Welttanztag |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 08:15
Feel real |

Waacking Performance

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 09:00
douceur de la ville |

Théâtre de l’extrême

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 09:45
Erinnerung |

Lisa Lareida Dance Company

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 12:00
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 17:30
Don Quixote |

Bern Ballett - Tanzstück von Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

das Tanzfest Bern, Bern festival
Biel/Bienne 22:00
HAPPY HYPE |

Nebia, Biel/Bienne
Genève 17:00
Outsider |

Rachid Ouramdane

Grand Théâtre de Genève (GTG), Genève premier
Jura 10:00
FÊTE DE LA DANSE 2024 Bienne et Belfort |

Bienne/Nebia

ÉVIDANSE, Jura festival
Lausanne 17:00
FESTIVAL Théâtre Vidy : Mamu Tshi, Portrait pour Amandine |

FAUSTIN LINYEKULA/MAMU TSHI

Théâtre Vidy, Lausanne festival
Lausanne 17:00
Marchepied cie - CIRCOLANDO & LES VAGUES |

Nunzio Impellizzeri & Pettit*Rochet

ARSENIC – Centre d'art scénique contemporain, Lausanne premier
Lausanne 18:30
Guintche (Live version) |

MARLENE MONTEIRO FREITAS

Théâtre Vidy, Lausanne
Liebefeld 17:30
Don Quixote |

Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

Vidmarhallen, Liebefeld premier
Nyon 18:30
KANTIK |

STEPS : CIE SAM HESTER – PERRINE VALLI

Usine à Gaz, Nyon festival
St. Gallen 14:00
Pink Carpet |

Nunzio Impellizzer

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 15:30
Pink Carpet |

Nunzio Impellizzer

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 16:15
L'arbre Qui Danse |

Maky Grochain

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 17:00
Swing Soirée |

Lindy Hop Crashkurs, Show und Tanz

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 18:00
Sancta Wiborada |

Robina Steyer

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 18:00
Saint City Beatz |

Urbanes Tanz Turnier

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
Vevey 18:00
À LA FOLIE |

Anaïs Glérant et Renaud Wiser, Compagnie Sada

Théâtre de l'Oriental, Vevey dance for young audience
Zürich 18:00
Steps : Assembly Hall |

Kidd Pivot - Crystal Pite, Jonathon Young

Theater 11, Zürich festival
04.05.24
Basel 17:30
Verwandlung |

Saburo Teshigawara

Theater Basel, Basel
Bern 08:00
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 09:15
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 09:30
Tanzclub Youngstars |

offene Probe

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 10:30
Pink Carpet |

Nunzio Impellizzeri

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 10:45
Pink Carpet |

Nunzio Impellizzeri

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 11:00
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 12:00
Ensembleworkshop |

Bern Ballett

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 12:15
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 13:30
Open Stage |

Berner Tanzschulen und –compagnien

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 13:30
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 14:45
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 18:00
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Brig 08:00
Schnupperkurse |

Das Tanzfest Brig, Brig festival
Brig 09:30
Schnupperkurse |

Das Tanzfest Brig, Brig festival
Brig 11:00
Schnupperkurse |

Das Tanzfest Brig, Brig festival
Brig 12:30
Schnupperkurse |

Das Tanzfest Brig, Brig festival
Brig 14:00
Schnupperkurse |

Das Tanzfest Brig, Brig festival
Brig 17:15
Tough Love |

Joshua Monten

Das Tanzfest Brig, Brig festival
Fribourg 18:00
The Great He-Goat |

Cie Mossoux-Bonté

Théâtre Equilibre, Fribourg
Genève 18:00
Outsider |

Rachid Ouramdane

Grand Théâtre de Genève (GTG), Genève
Jura 10:00
FÊTE DE LA DANSE 2024 Bienne et Belfort |

Bienne/Nebia

ÉVIDANSE, Jura festival
Lausanne 16:00
FESTIVAL Théâtre Vidy : Mamu Tshi, Portrait pour Amandine |

FAUSTIN LINYEKULA/MAMU TSHI

Théâtre Vidy, Lausanne festival
Lausanne 17:15
Marchepied cie - CIRCOLANDO & LES VAGUES |

Nunzio Impellizzeri & Pettit*Rochet

ARSENIC – Centre d'art scénique contemporain, Lausanne
Luzern 18:00
Steps : Tristan and Isolde |

Saburo Teshigawara

Luzerner Theater, Luzern festival
Meyrin 16:00
UNDERDOGS |

Compagnie par Terre

Théâtre Forum Meyrin, Meyrin
Sierre 17:00
Steps : An Accident / a Life |

Marc Brew, Sidi Larbi Cherkaoui

TLH Sierre, Sierre festival
St. Gallen 09:30
Kids Breaking Battle |

Son Le

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 12:00
Turn On |

TanzPlan Ost

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 12:00
St.Gallen Tanzt |

Alle tanzen mit

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 12:15
Tanzrauschen |

St.Gallen wird zur pulsierenden Bühne

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 15:30
Turn On |

TanzPlan Ost

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 17:00
Fordlandia |

Frank Fannar Pedersen

Theater St. Gallen, St. Gallen
St. Gallen 18:00
Sancta Wiborada |

Robina Steyer

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 18:00
Flamencotanz und magische Trommeln |

Bettina Castaño & Murat Coşkun

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 18:30
Tanznacht |

gemeinsam feiern

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
Steckborn 17:30
Steps: Die Anderen |

Anton Lachky

Phönix Theater, Steckborn festival
Vevey 18:00
Steps : Story, story, die. |

Alan Lucien Øyen / Cie Winter guests

Théâtre Le Reflet, Vevey festival
Zurich 10:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 11:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 11:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 12:00
HOW TO DO THINGS WITH WORDS |

Joshua Monten

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 12:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 13:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:00
HOW TO DO THINGS WITH WORDS |

Joshua Monten

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 15:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 16:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 16:00
DINO LOVE |

HORA LABOR & Bruno Catalano

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 17:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich premier
05.05.24
Basel 16:30
Stoffwechsel |

La Ribot und Fabrice Mazliah/Work of Act

Theater Basel, Basel
Bern 07:30
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 08:00
Choreographers at work - #3 |

Chris Leuenberger / Marcel Schwald - TOUCH ISOLATION

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 08:45
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 10:00
Bancs publics |

Cie.2_1

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 11:00
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 12:15
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 13:30
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 14:45
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 16:00
Schnupperkurse |

das Tanzfest Bern, Bern festival
Bern 18:30
bee-flat Party Vladous |

live inkl. Krump Performance

das Tanzfest Bern, Bern festival
Biel/Bienne 16:00
STEPS : KANTIK |

Perrine Valli / Cie Sam·Hester

Nebia, Biel/Bienne festival
Fribourg 15:00
BLKDOG |

de Botis Seva / Festival de danse STEPS

Théâtre Equilibre, Fribourg festival
Genève 13:00
Outsider |

Rachid Ouramdane

Grand Théâtre de Genève (GTG), Genève
Jura 10:00
FÊTE DE LA DANSE 2024 Bienne et Belfort |

Bienne/Nebia

ÉVIDANSE, Jura festival
Lausanne 09:00
FESTIVAL Théâtre Vidy : Mamu Tshi, Portrait pour Amandine |

FAUSTIN LINYEKULA/MAMU TSHI

Théâtre Vidy, Lausanne festival
Lausanne 17:15
Marchepied cie - CIRCOLANDO & LES VAGUES |

Nunzio Impellizzeri & Pettit*Rochet

ARSENIC – Centre d'art scénique contemporain, Lausanne
Meyrin 14:00
UNDERDOGS |

Compagnie par Terre

Théâtre Forum Meyrin, Meyrin
Olten 09:00
Jahres zeiten & Cinderella |

Dance Studio Olten - R o s m a r i e G r ü n i g R A D R T S

Dance Studio Olten, Olten School presentation
Olten 14:00
Jahres zeiten & Cinderella |

Dance Studio Olten - R o s m a r i e G r ü n i g R A D R T S

Dance Studio Olten, Olten School presentation
Sierre 15:00
Steps : An Accident / a Life |

Marc Brew, Sidi Larbi Cherkaoui

TLH Sierre, Sierre festival
St. Gallen 08:00
Schnupperkurse |

Kurse

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen workshop / atelier
St. Gallen 09:00
Schnupperkurse |

Kurse

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen workshop / atelier
St. Gallen 10:00
Schnupperkurse |

Kurse

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen workshop / atelier
St. Gallen 11:00
Schnupperkurse |

Kurse

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen workshop / atelier
St. Gallen 11:00
Dance On Screen - SEARCHING FOR TARAB |

Sandra Gysi und Ahmed Abdel Mohsen

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 12:00
Schnupperkurse |

Kurse

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen workshop / atelier
St. Gallen 13:00
Schnupperkurse |

Kurse

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen workshop / atelier
St. Gallen 13:30
En Act |

TanzPlanOst Associated Artist

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 14:00
Schnupperkurse |

Kurse

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen workshop / atelier
St. Gallen 15:00
Schnupperkurse |

Kurse

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen workshop / atelier
St. Gallen 16:00
Red |

Merge Dance Collective

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen festival
St. Gallen 16:00
Schnupperkurse |

Kurse

Das Tanzfest St. Gallen, St. Gallen workshop / atelier
Vevey 18:00
À LA FOLIE |

Anaïs Glérant et Renaud Wiser, Compagnie Sada

Théâtre de l'Oriental, Vevey dance for young audience
Zurich 11:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 12:00
HOW TO DO THINGS WITH WORDS |

Joshua Monten

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 12:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 13:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 13:00
UND DANN KAMEN DIE KINDER |

Eugénie Rebetez

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:00
HOW TO DO THINGS WITH WORDS |

Joshua Monten

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:00
FLAMENCO ENCUENTRO MOVES |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:00
DINO LOVE |

HORA LABOR & Bruno Catalano

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
07.05.24
Baden 17:30
STEPS: BLKDOG |

Botis Seva FAR FROM THE NORM (UK)

Kurtheater, Baden festival
Basel 18:00
Steps : Les Porte-Voix – Cabaret Ventriloque |

Arts Mouvementés / Yasmine Hugonnet

Kaserne Basel, Basel festival
Bern 18:00
Steps : Tristan and Isolde |

Saburo Teshigawara

Dampfzentrale, Bern festival
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
08.05.24
Aarau 17:00
STEPS: DIE ANDEREN |

Anton Lachky Company (BEL)

Bühne Aarau, Aarau festival
Basel 18:00
Steps : Les Porte-Voix – Cabaret Ventriloque |

Arts Mouvementés / Yasmine Hugonnet

Kaserne Basel, Basel festival
Langenthal 18:00
Gifted |

Delattre Dance Company

Stadttheater Langenthal, Langenthal
Zurich 14:00
UND DANN KAMEN DIE KINDER |

Eugénie Rebetez

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
09.05.24
Basel 16:30
Stoffwechsel |

La Ribot und Fabrice Mazliah/Work of Act

Theater Basel, Basel
Liebefeld 17:30
STEPS: Story, story, die. |

Alan Lucien Øyen / Compagnie winter guests

Vidmarhallen, Liebefeld festival
St. Gallen 18:00
Times Two |

Emilie Leriche und Tom Weinberger

Theater St. Gallen, St. Gallen premier
Zurich 10:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 11:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 13:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 16:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 17:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 18:00
FIRST TIME |

Lubna Abou Kheir

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
10.05.24
La Tour-de-Trême 18:00
20. AN ACCIDENT |

Sidi Larbi Cherkaoui

Salle CO2, La Tour-de-Trême festival
La Tour-de-Trême 18:00
Steps : An Accident / a Life |

Marc Brew, Sidi Larbi Cherkaoui

Salle CO2, La Tour-de-Trême festival
Liebefeld 17:30
Don Quixote |

Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

Vidmarhallen, Liebefeld premier
Poschiavo 18:30
STEPS : Die Anderen |

Anton Lachky

Palestre Scuole comunali, Poschiavo festival
Zurich 10:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 11:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 13:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 16:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 17:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 18:00
FIRST TIME |

Lubna Abou Kheir

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 19:30
POLEIDOSKOP |

compagnie O.

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
11.05.24
Bern 15:00
TANZ UND KLANG IM BAUOBJEKT |

Karin Minger

Sanierung Turnhalle Schwabgut, Bern
Bern 18:00
STEPS : BLKDOG |

Botis Seva / Cie Far From The Norm

Dampfzentrale, Bern festival
Poschiavo 15:00
STEPS : Die Anderen |

Anton Lachky

Palestre Scuole comunali, Poschiavo festival
Schaffhausen 18:00
Goldberg Moves |

Alexander Pollner, Felice Aguilar, Christoph Hagel

Stadttheater Schaffhausen, Schaffhausen
St. Gallen 17:00
Steps : Story, story, die. |

Alan Lucien Øyen, winter guests

Theater St. Gallen, St. Gallen festival
Zurich 10:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 11:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 12:00
TRYOUT! |

SITE SPECIFIC

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 12:30
PINK CARPET |

Nunzio Impellizzeri Dance Company

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 13:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:00
PINK CARPET |

Nunzio Impellizzeri Dance Company

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 16:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 17:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 19:30
POLEIDOSKOP |

compagnie O.

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
12.05.24
Bern 12:00
TANZ UND KLANG IM BAUOBJEKT |

Karin Minger

Sanierung Turnhalle Schwabgut, Bern
Chiasso 18:30
Steps : Tristan and Isolde |

Saburo Teshigawara

Cinema Teatro, Chiasso festival
Kriens 08:00
Steps : Die Flüstertüten - Cabaret des Bauchredens |

Yasmine Hugonnet

Südpol, Kriens festival
Kriens 12:00
Steps : Die Flüstertüten - Cabaret des Bauchredens |

Yasmine Hugonnet

Südpol, Kriens festival
Liebefeld 14:00
Don Quixote |

Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

Vidmarhallen, Liebefeld premier
Zurich 11:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 12:00
UM)PLATZIEREN – CHAPTER 1 |

Tanztheater Dritter Frühling

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 12:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 13:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 13:00
PINK CARPET |

Nunzio Impellizzeri Dance Company

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 13:00
SHOWTIME SUNNTIG |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 13:30
UM)PLATZIEREN – CHAPTER 1 |

Tanztheater Dritter Frühling

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:00
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:15
PINK CARPET |

Nunzio Impellizzeri Dance Company

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zurich 14:30
Schnupperkurse |

Zürich Tanzt 2024, Zurich festival
Zürich 12:00
Atonement |

Cathy Marston

Opernhaus Zürich, Zürich
Zürich 18:00
Atonement |

Cathy Marston

Opernhaus Zürich, Zürich
Zurich 13:00
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
14.05.24
Basel 18:00
Verwandlung |

Saburo Teshigawara

Theater Basel, Basel
Genève 18:00
DOWN (full album) |

Mélissa Guex

Pavillon ADC, Genève
Le Lignon 18:00
Steps : BLKDOG |

Far From The Norm, Botis Seva

Salle du Lignon, Le Lignon festival
Liebefeld 17:30
Don Quixote |

Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

Vidmarhallen, Liebefeld premier
Lugano 18:30
Steps : Les Porte-Voix – Cabaret Ventriloque |

Arts Mouvementés / Yasmine Hugonnet

LAC Lugano Arte e Cultura, Lugano festival
Solothurn 17:30
STEPS: DIE ANDEREN |

ANTON LACHKY COMPANY

Stadttheater Solothurn, Solothurn festival
Yverdon-les-Bains 18:00
Diverti Menti |

De Maud Blandel, feat. Maya Masse & l'Ensemble Contrechamps / I L K A

Théâtre Benno Besson, Yverdon-les-Bains
Yverdon-les-Bains 18:00
Diverti Menti |

De Maud Blandel, feat. Maya Masse & l'Ensemble Contrechamps / I L K A

Théâtre Benno Besson, Yverdon-les-Bains
Zürich 17:30
Atonement |

Cathy Marston

Opernhaus Zürich, Zürich
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
15.05.24
Genève 18:00
DOWN (full album) |

Mélissa Guex

Pavillon ADC, Genève
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
16.05.24
Basel 17:30
Steps : Tristan and Isolde |

Saburo Teshigawara

Theater Basel, Basel festival
Basel 18:00
Steps : An Accident / a Life |

Marc Brew, Sidi Larbi Cherkaoui

Kaserne Basel, Basel festival
Bellinzona 18:45
Steps: Gli altri |

Anton Lachky Company

Teatro Sociale Bellinzona, Bellinzona festival
Genève 18:00
DOWN (full album) |

Mélissa Guex

Pavillon ADC, Genève
Neuchâtel 18:00
Steps: Story, story, die |

Winter Guests

Théâtre du Passage, Neuchâtel festival
St. Gallen 17:30
Fordlandia |

Frank Fannar Pedersen

Theater St. Gallen, St. Gallen
17.05.24
Basel 17:30
Stoffwechsel |

La Ribot und Fabrice Mazliah/Work of Act

Theater Basel, Basel
Basel 18:00
Steps : An Accident / a Life |

Marc Brew, Sidi Larbi Cherkaoui

Kaserne Basel, Basel festival
Liebefeld 17:30
Virginia's House |

Tanzstücke von Caroline Finn und Paloma Muñoz

Vidmarhallen, Liebefeld
St. Gallen 18:00
Times Two |

Emilie Leriche und Tom Weinberger

Theater St. Gallen, St. Gallen Premiere
Zurich 15:30
Steps : Die Flüstertüten - Cabaret des Bauchredens |

Yasmine Hugonnet

Schauspielhaus Zürich, Zurich festival
18.05.24
Fête de la Danse Genève 18:00
STEPS : Die Anderen |

Anton Lachky

Fête de la Danse Genève, Fête de la Danse Genève festival
Langenthal 17:30
Masters on stage |

Streetdance Wettbewerb

Stadttheater Langenthal, Langenthal Concours
St. Gallen 17:00
Fordlandia |

Frank Fannar Pedersen

Theater St. Gallen, St. Gallen
Zurich 12:00
Steps : Die Flüstertüten - Cabaret des Bauchredens |

Yasmine Hugonnet

Schauspielhaus Zürich, Zurich festival
19.05.24
St. Gallen 18:00
Anton Lachky Company : Tanzfestival Steps |

Anton Lachkys

Theater St. Gallen, St. Gallen festival
21.05.24
Lausanne 18:00
Happy Island |

DANÇANDO COM A DIFERENÇA/LA RIBOT

Théâtre Vidy, Lausanne
Schaan 08:00
EXIT-zeitgenössischer Zirkus |

Piet Van Dycke

TAK Theater Lichtenstein, Schaan
Schaan 17:00
EXIT-zeitgenössischer Zirkus |

Piet Van Dycke

TAK Theater Lichtenstein, Schaan
22.05.24
Lausanne 18:00
Happy Island |

DANÇANDO COM A DIFERENÇA/LA RIBOT

Théâtre Vidy, Lausanne
Liebefeld 17:30
Virginia's House |

Tanzstücke von Caroline Finn und Paloma Muñoz

Vidmarhallen, Liebefeld
Schaan 08:00
EXIT-zeitgenössischer Zirkus |

Piet Van Dycke

TAK Theater Lichtenstein, Schaan
St. Gallen 18:00
Times Two |

Emilie Leriche und Tom Weinberger

Theater St. Gallen, St. Gallen Premiere
Yverdon 22:00
SHIIINK ! |

LA COMPAGNIE DU CACHOT

Théâtre de l'Echandole, Yverdon festival
23.05.24
Chur 12:15
EXIT-zeitgenössischer Zirkus |

Piet Van Dycke

Theater Chur, Chur dance for young audience
Jura 18:00
PLATEAU PARTAGÉ : DU JURA BIS BÂLE |

Lorena Stadelmann / Tommy Cattin et invité·es du Roxy Birsfelden

ÉVIDANSE, Jura
Lausanne 18:30
Kâ! Sirène des terres |

Karine Dahouindji

ARSENIC – Centre d'art scénique contemporain, Lausanne
Yverdon 22:00
SHIIINK ! |

LA COMPAGNIE DU CACHOT

Théâtre de l'Echandole, Yverdon festival
Zürich 17:00
Atonement |

Cathy Marston

Opernhaus Zürich, Zürich
Zürich 18:00
radikal GLIZZERN - Eine Affäre mit der Bedingungslosigkeit der Gegenwart |

Cie. WILD LIFE

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
24.05.24
Basel 17:30
Verwandlung |

Saburo Teshigawara

Theater Basel, Basel
Jura 18:00
PLATEAU PARTAGÉ : DU JURA BIS BÂLE |

Lorena Stadelmann / Tommy Cattin et invité·es du Roxy Birsfelden

ÉVIDANSE, Jura
Lausanne 18:30
Kâ! Sirène des terres |

Karine Dahouindji

ARSENIC – Centre d'art scénique contemporain, Lausanne
Lausanne 19:00
Nous voulons la Lune |

Marion Baeriswyl et D.C.P

La Grange UNIL | Université de Lausanne, Lausanne
Liebefeld 17:30
Don Quixote |

Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

Vidmarhallen, Liebefeld premier
Luzern 17:30
Hemmige |

Muhammed Kaltuk

Luzerner Theater, Luzern premier
Winterthur 17:30
Akram Khan Company, Jungle Book reimagined |

Akram Khan

Theater Winterthur, Winterthur
Yverdon 22:00
SHIIINK ! |

LA COMPAGNIE DU CACHOT

Théâtre de l'Echandole, Yverdon festival
Zürich 18:00
radikal GLIZZERN - Eine Affäre mit der Bedingungslosigkeit der Gegenwart |

Cie. WILD LIFE

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich
25.05.24
Lausanne 15:00
Nous voulons la Lune |

Marion Baeriswyl et D.C.P

La Grange UNIL | Université de Lausanne, Lausanne
Lausanne 17:00
Ôss |

ANÇANDO COM A DIFERENÇA/ MARLENE MONTEIRO FREITAS

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 18:30
Kâ! Sirène des terres |

Karine Dahouindji

ARSENIC – Centre d'art scénique contemporain, Lausanne
Vevey 18:00
Hâte-toi ! |

Danse Académie Vevey

Théâtre Le Reflet, Vevey School presentation
Winterthur 17:30
Akram Khan Company, Jungle Book reimagined |

Akram Khan

Theater Winterthur, Winterthur
Yverdon 22:00
SHIIINK ! |

LA COMPAGNIE DU CACHOT

Théâtre de l'Echandole, Yverdon festival
Zürich 18:00
radikal GLIZZERN - Eine Affäre mit der Bedingungslosigkeit der Gegenwart |

Cie. WILD LIFE

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
26.05.24
Lausanne 13:00
Ôss |

ANÇANDO COM A DIFERENÇA/ MARLENE MONTEIRO FREITAS

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 15:00
Kâ! Sirène des terres |

Karine Dahouindji

ARSENIC – Centre d'art scénique contemporain, Lausanne
Lausanne 16:00
SÉDUCTEURS CARMEN | DON JUAN |

Luxembourg Ballet

Théâtre de Beaulieu Lausanne, Lausanne
Le Lignon 09:00
Hippocampe |

Cie des Bestioles

Salle du Lignon, Le Lignon
Le Lignon 14:00
Hippocampe |

Cie des Bestioles

Salle du Lignon, Le Lignon
St. Gallen 18:00
Times Two |

Emilie Leriche und Tom Weinberger

Theater St. Gallen, St. Gallen Premiere
Zürich 08:00
Nationale Aktionstage Behindertenrechte |

DanceAbility Workshop & Sharing

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich workshop / atelier
Zürich 12:30
Nationale Aktionstage Behindertenrechte |

DanceAbility Workshop & Sharing

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich workshop / atelier
Zürich 16:00
radikal GLIZZERN - Eine Affäre mit der Bedingungslosigkeit der Gegenwart |

Cie. WILD LIFE

Tanzhaus mit Livestream Couchkult, Zürich
27.05.24
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
28.05.24
Basel 17:30
Verwandlung |

Saburo Teshigawara

Theater Basel, Basel
Lausanne 18:00
t u m u l u s |

FRANÇOIS CHAIGNAUD/GEOFFROY JOURDAIN

Théâtre Vidy, Lausanne
Luzern 17:30
Hemmige |

Muhammed Kaltuk

Luzerner Theater, Luzern
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
29.05.24
Lausanne 18:00
t u m u l u s |

FRANÇOIS CHAIGNAUD/GEOFFROY JOURDAIN

Théâtre Vidy, Lausanne
St. Gallen 18:00
Times Two |

Emilie Leriche und Tom Weinberger

Theater St. Gallen, St. Gallen Premiere
30.05.24
Basel 17:30
Verwandlung |

Saburo Teshigawara

Theater Basel, Basel
Zürich 17:30
Atonement |

Cathy Marston

Opernhaus Zürich, Zürich
31.05.24
Baden 17:00
BALLETTSCHULE GRAF WEISSBARTH : ALICE IM WUNDERLAND |

Sara Weissbarth, Patricia Hirschi und Jenni Langof

Kurtheater, Baden School presentation
Basel 16:30
Verwandlung |

Saburo Teshigawara

Theater Basel, Basel
Liebefeld 16:00
LSD Laboratoire Suisse de la Danse |

Vidmarhallen, Liebefeld
01.06.24
Baden 17:00
BALLETTSCHULE GRAF WEISSBARTH : ALICE IM WUNDERLAND |

Sara Weissbarth, Patricia Hirschi und Jenni Langof

Kurtheater, Baden School presentation
St. Gallen 18:00
Times Two |

Emilie Leriche und Tom Weinberger

Theater St. Gallen, St. Gallen Premiere
Steckborn 17:30
Current Currents |

Claire Dessimoz

Phönix Theater, Steckborn
Zürich 17:00
Atonement |

Cathy Marston

Opernhaus Zürich, Zürich
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
02.06.24
Baden 12:00
BALLETTSCHULE GRAF WEISSBARTH : ALICE IM WUNDERLAND |

Sara Weissbarth, Patricia Hirschi und Jenni Langof

Kurtheater, Baden School presentation
Basel 14:00
Verwandlung |

Saburo Teshigawara

Theater Basel, Basel
Luzern 17:00
Hemmige |

Muhammed Kaltuk

Luzerner Theater, Luzern
Steckborn 15:00
Current Currents |

Claire Dessimoz

Phönix Theater, Steckborn
Zürich 12:00
Atonement |

Cathy Marston

Opernhaus Zürich, Zürich
03.06.24
St. Gallen 17:30
Fordlandia |

Frank Fannar Pedersen

Theater St. Gallen, St. Gallen
04.06.24
Monthey 15:30
Fuga |

Cie ADN Dialect

Théâtre du Crochetan, Monthey
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
05.06.24
Liebefeld 17:30
Don Quixote |

Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

Vidmarhallen, Liebefeld premier
Monthey 15:30
Fuga |

Cie ADN Dialect

Théâtre du Crochetan, Monthey
St. Gallen 17:30
Fordlandia |

Frank Fannar Pedersen

Theater St. Gallen, St. Gallen
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
06.06.24
Lausanne 17:00
TikTok-Ready Choreographies |

ANNA-MARIJA ADOMAITYTE

Théâtre Vidy, Lausanne
Monthey 15:30
Fuga |

Cie ADN Dialect

Théâtre du Crochetan, Monthey
St. Gallen 18:00
Times Two |

Emilie Leriche und Tom Weinberger

Theater St. Gallen, St. Gallen Premiere
Vevey 18:00
Marchepied cie - CIRCOLANDO & LES VAGUES |

Nunzio Impellizzeri & Pettit*Rochet

Théâtre de l'Oriental, Vevey
Zürich 17:00
It's kind of magic |

Lida Doumoulianka and Alba Castillo

Augustinerkirche, Zürich School presentation
07.06.24
Lausanne 17:00
TikTok-Ready Choreographies |

ANNA-MARIJA ADOMAITYTE

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 18:30
Empathic Chamber et Al-Monboso |

LA MANUFACTURE/YASMINE HUGONNET/RADOUAN MRIZIGA

Théâtre Vidy, Lausanne School presentation
Liebefeld 17:30
Don Quixote |

Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

Vidmarhallen, Liebefeld premier
Luzern 17:30
Hemmige |

Muhammed Kaltuk

Luzerner Theater, Luzern
Monthey 15:30
Fuga |

Cie ADN Dialect

Théâtre du Crochetan, Monthey
Steckborn 17:30
Splitter2 |

swiss offspring ballet

Phönix Theater, Steckborn
Vevey 18:00
Marchepied cie - CIRCOLANDO & LES VAGUES |

Nunzio Impellizzeri & Pettit*Rochet

Théâtre de l'Oriental, Vevey
Zürich 17:00
It's kind of magic |

Lida Doumoulianka and Alba Castillo

Augustinerkirche, Zürich School presentation
Zürich 17:00
Atonement |

Cathy Marston

Opernhaus Zürich, Zürich
08.06.24
Lausanne 13:00
TikTok-Ready Choreographies |

ANNA-MARIJA ADOMAITYTE

Théâtre Vidy, Lausanne
Lausanne 15:00
Empathic Chamber et Al-Monboso |

LA MANUFACTURE/YASMINE HUGONNET/RADOUAN MRIZIGA

Théâtre Vidy, Lausanne School presentation
Lausanne 15:00
Blanche-Neige et les sept nains |

Ukrainian Ballet Theatre Premiera

Théâtre de Beaulieu Lausanne, Lausanne
Monthey 15:30
Fuga |

Cie ADN Dialect

Théâtre du Crochetan, Monthey
St. Gallen 15:00
ich du wir - Theatertanzschule St. Gallen |

Guang-Xuan Chen, Jenna Geiger, Krisztina Grein, Lucas Güntensperger, Sara Marin, Nadika Mohn, Janis Moser, Mara Natterer, Emily Pak, Mira Paudler Boss, Elenita Queiróz

Theater St. Gallen, St. Gallen School presentation
Zürich 17:00
It's kind of magic |

Lida Doumoulianka and Alba Castillo

Augustinerkirche, Zürich School presentation
Zurich 17:30
Carmen |

Josh Johnson, Wu Tsang mit Moved by the Motion

Schauspielhaus Zürich, Zurich
09.06.24
St. Gallen 18:00
Times Two |

Emilie Leriche und Tom Weinberger

Theater St. Gallen, St. Gallen Premiere
10.06.24
St. Gallen 17:00
ich du wir - Theatertanzschule St. Gallen |

Guang-Xuan Chen, Jenna Geiger, Krisztina Grein, Lucas Güntensperger, Sara Marin, Nadika Mohn, Janis Moser, Mara Natterer, Emily Pak, Mira Paudler Boss, Elenita Queiróz

Theater St. Gallen, St. Gallen School presentation
11.06.24
Liebefeld 17:30
Don Quixote |

Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

Vidmarhallen, Liebefeld premier
12.06.24
Genève 18:00
Forces |

Aszure Barton, Sharon Eyal

Grand Théâtre de Genève (GTG), Genève
Lausanne 17:30
EXTRA LIFE |

GISÈLE VIENNE

Théâtre Vidy, Lausanne
Luzern 17:30
Hemmige |

Muhammed Kaltuk

Luzerner Theater, Luzern
St. Gallen 08:00
ich du wir - Theatertanzschule St. Gallen |

Guang-Xuan Chen, Jenna Geiger, Krisztina Grein, Lucas Güntensperger, Sara Marin, Nadika Mohn, Janis Moser, Mara Natterer, Emily Pak, Mira Paudler Boss, Elenita Queiróz

Theater St. Gallen, St. Gallen School presentation
Walenstadt 17:45
HEIDI-MUSICAL |

Johanna Spyri

Walensee - Bühne, Walenstadt Musical
13.06.24
Basel 17:30
Verwandlung |

Saburo Teshigawara

Theater Basel, Basel
Biel/Bienne 22:00
PIÈCE DE POCHE |

Tristan Bénon et Prunelle Bry

Nebia, Biel/Bienne
Lausanne 17:00
EXTRA LIFE |

GISÈLE VIENNE

Théâtre Vidy, Lausanne
Nyon 17:30
YASMINE HUGONNET & RADOUAN MRIZIGA |

LA MANUFACTURE

Usine à Gaz, Nyon School presentation
St. Gallen 17:00
ich du wir - Theatertanzschule St. Gallen |

Guang-Xuan Chen, Jenna Geiger, Krisztina Grein, Lucas Güntensperger, Sara Marin, Nadika Mohn, Janis Moser, Mara Natterer, Emily Pak, Mira Paudler Boss, Elenita Queiróz

Theater St. Gallen, St. Gallen School presentation
14.06.24
Baden 16:00
KIDS IN DANCE |

Showing 2024

Kurtheater, Baden School presentation
Genève 18:00
Forces |

Aszure Barton, Sharon Eyal

Grand Théâtre de Genève (GTG), Genève
Liebefeld 17:30
Don Quixote |

Po-Cheng Tsai nach Miguel de Cervantes

Vidmarhallen, Liebefeld premier
Walenstadt 17:45
HEIDI-MUSICAL |

Johanna Spyri

Walensee - Bühne, Walenstadt Musical
Zürich 17:00
Nijinski |

Marco Goecke

Opernhaus Zürich, Zürich
15.06.24
Baden 13:00
KIDS IN DANCE |

Showing 2024

Kurtheater, Baden School presentation
Baden 15:30
KIDS IN DANCE |

Showing 2024

Kurtheater, Baden School presentation
Genève 18:00
Forces |

Aszure Barton, Sharon Eyal

Grand Théâtre de Genève (GTG), Genève
Lausanne 13:30
EXTRA LIFE |

GISÈLE VIENNE

Théâtre Vidy, Lausanne
Luzern 23:30
Hemmige |

Muhammed Kaltuk

Luzerner Theater, Luzern
St. Gallen 15:00
ich du wir - Theatertanzschule St. Gallen |

Guang-Xuan Chen, Jenna Geiger, Krisztina Grein, Lucas Güntensperger, Sara Marin, Nadika Mohn, Janis Moser, Mara Natterer, Emily Pak, Mira Paudler Boss, Elenita Queiróz

Theater St. Gallen, St. Gallen School presentation
Walenstadt 17:45
HEIDI-MUSICAL |

Johanna Spyri

Walensee - Bühne, Walenstadt Musical
16.06.24
Genève 13:00
Forces |

Aszure Barton, Sharon Eyal

Grand Théâtre de Genève (GTG), Genève
Lausanne 13:30
EXTRA LIFE |

GISÈLE VIENNE

Théâtre Vidy, Lausanne
Zürich 09:15
ZURICH TALKS DANCE |

Cathy Marston, Michael Küster

Opernhaus Zürich, Zürich Talk
Zürich 18:00
Nijinski |

Marco Goecke

Opernhaus Zürich, Zürich
18.06.24
Basel 17:30
Dirty Dancing |

Musical Theater Basel, Basel Musical
Liebefeld 17:30
Next Generation |

Internationales Tanzfestival zur Förderung von Nachwuchschoreograf*innen

Vidmarhallen, Liebefeld premier
Zürich 17:00
Nijinski |

Marco Goecke

Opernhaus Zürich, Zürich
19.06.24
Basel 17:30
Dirty Dancing |

Musical Theater Basel, Basel Musical
Liebefeld 17:30
Next Generation |

Internationales Tanzfestival zur Förderung von Nachwuchschoreograf*innen

Vidmarhallen, Liebefeld festival
Zürich 18:00
Nijinski |

Marco Goecke

Opernhaus Zürich, Zürich
20.06.24
Basel 17:30
Dirty Dancing |

Musical Theater Basel, Basel Musical
Genève 18:00
Les 20 ans de La Manufacture |

Yasmine Hugonnet / Radouan Mriziga / Fanny de Chaillé

Pavillon ADC, Genève School presentation
Liebefeld 17:30
Internationale Gastspiele I + II |

Interna